کام کوآت

 

طبقه بندی علمی

فرمانرو: گیاهان

گیاهان گلدار

دولپه ای های نو

رزیدها

راسته:افراسانان

تیره: سدابیان

زیرتیره: Aurantioideae

تبار: Citreae

سرده: مرکبات

گونه: C. japonica

نام علمی: Citrus japonica

درختچه ی پاکوتاه کامکوات از خانواده ی مرکبات است و میوه ای خوراکی شبیه پرتقال اما در اندازه ی خرما دارد که زمان رسیدن آنها از اواسط پاییز تا اواسط زمستان است. تعداد میوه ها در هر درختچه می تواند به صدها عدد برسد. این گیاه بومی نواحی جنوبی آسیا و چین است. این درختچه ی همیشه سبز را می توانید در گلدان هم نگهداری کنید، اگر در باغچه کاشته شود ارتفاعش به 2.5 متر می رسد اما در گلدان این میزان کمتر است.

محل نگهداری، کود دهی، آبیاری منظم و فراهم کردن محیط مناسب برای فعالیت و گسترش ریشه درخت کامکوات موجب استقرار سریع تر و رشد و نمو بهتر درخت می گردد.

تابش نور آفتاب حداقل 8 ساعت در روز و دامنه دمای مناسب بین 18 تا 24 درجه سانتی گراد محیط مناسب برای رشد و نمو بهتر درخت کامکوات می باشد.

آبیاری منظم و فراهم کردن رطوبت کافی در محیط ریشه موجب فعالیت بهتر ریشه درخت می شود. آب ماندگی و جمع شدن اب در محیط ریشه می تواند سبب پوسیدگی ریشه یا خفگی آن در اثر نرسیدن اکسیژن کافی به ریشه های گردد؛ در ان صورت برگ ها پژمرده شده و در نهایت درخت را خشک می کند. درخت کامکوات به خاک سنگین و زهکش ضعیف خاک حساس می باشد.

خاک دارای ماده الی کافی و همچنین استفاده از مواد آلی کمپوستی می تواند محیط مناسب برای فعالیت و گسترش ریشه درخت فراهم نماید. وزش باد های گرم و خشک و قرار گرفتن درخت در محیطی با هوای خشک موجب سوختگی در برگ های کامکوات می گردد.

 

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *