گردو تویسرکان

 

گردو از درختان ارزشمندی است که ارتفاع آن می تواند به 20 متر هم برسدو به عنوان یک محصول صادراتی دارای جایگاه خاصی بوده شهر تویسرکان (همدان) را به عنوان بهشت گردوهای ایران می شناسند تویسرکان یکی از شهرهای استان همدان در ایران است. تویسرکان در جنوب کوه الوند و شهر همدان واقع شده‌است. این شهر به خاطر تعدد و بزرگی درخت‌های گردویش بسیار معروف است. تویسرکان بعد از مرکز استان، ملایر و نهاوند چهارمین شهر بزرگ استان به حساب می آید. آب و هوای شهر معتدل کوهستانی است. در تویسرکان گردو را به نام “غذای مغز” نیز می شناسند و این فقط به خاطر شباهت آن به مغز نیست، بلکه به خاطر وجود امگا3 فراوان آن می باشد ، به طوری که مصرف 4 عدد گردو در روز موجب افزایش اسید چرب ضروری امگا3 می گردد. همچنین مغز گردودارای پروتئین، قند، آب و ویتامین، املاح معدنی و فسفر می باشد. مقدار فسفر موجود درگردو با ماهی و برنج وحتی تخم مرغ برابری می کند. در فصل برداشت گردو که معمولا” اواخر شهریور و مهر ماه فصل برداشت این محصول می باشد، بیشتر مردم در باغها مشغول چیدن گردو هستند.

منطقه تویسرکان با توجه به شرایط آب و هوایی، یکی از مناسب ترین مناطق برای کاشت گردو می باشد، زیرا گردو از درختانی است که طالب آب و هوای کوهستانی و دره ای می باشد، البته درخت گردو در مناطقی دیگر از ایران و حتی در چین، فرانسه، ژاپن و آمریکا کشت می شود، اما هیچ یک کیفیت گردوی تویسرکان را ندارند. درختان گردو باید طوری کاشته شوندکه فاصله بین آنها کمتر از 10 متر نباشد، چون بعد از چند سال که از رشد آن می گذرد شاخه ها مزاحم یکدیگر شده و شاخ وبرگهای آنان درهم می پیچد.

بهترین زمان کاشت درخت گردو اوایل بهار است و فصل برداشت آن نیز بستگی به عوامل محیطی دارد و معمولا اواخر شهریور و مهر ماه فصل برداشت این محصول می باشد، اما آنچه که باید مد نظر قرار گیرد این است که هنگام برداشت  گردو پوست آن باید به رنگ قهوه ای مایل به خاکی درآمده باشد و پوست آن به راحتی ازگردو جدا شود.

 

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *