لیمو ترش

لیمو ترش به خانواده مرکبات تعلق دارد و بین گونه های آن Citrus limon یا (لیمو ترش مازندرانی،ایتالیایی و Lemon) و دیگری Citrus latifolia یا (لیمو ترش شیرازی،Lime ) محبوب تر هستند. این درخت عموما در همه فصل ها میوه، گل و برگ دارد اما لیموهای اواخر پاییز و اوایل زمستان پرآب‌تر از سایر فصول است. این درختچه شاخه های بلندی دارد و دارای گل های معطر است. گمان می‌رود که این گیاه اولین بار در جنوب هندوستان، شمال برمه و چین روییده باشد. این درختچه ها در حدود 40 سال عمر می کنند و با بالا رفتن سن میزان محصول دهی آنها کم می شود.
لیمو ترش شیرازی که درختچه ای دورگه است در مقایسه با سایر مرکبات تحمل بیشتری در برابر سرما دارد. درختچه اش می تواند تا 6 متر ارتفاع یابد و شاخه های آن گاهی خار دارد. میوه هایش تقریبا هسته ندارد و قبل از زرد شدن چیده می شوند. این نوع لیمو عموما ماندگاری بیشتری دارد. لیمو ترش مازندرانی می تواند تا 6 متر رشد کند و عموما بر روی شاخه هایش دارای تیغ است. طول میوه های این درختچه حدود 7 تا 12 سانتی متر است.

خواص لیمو ترش

لیمو ترش دارای خواص بسار زیادی است که به برخی از آنها اشاره می کنیم: درمان آکنه – محافظت از دندان ها و لثه ها- مانع انباشتگی چربی‌ها- تقویت کننده حافظه- درمان بوی نامطبوع دهان- از بین برنده خستگی- کمک به هضم غذا- خواص ضد پیری- بهبود گلو درد و …

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *